Oulun Miekkailuseuran uutisia

Asiasanat: OMS, sisäiset kilpailut, floretti, Merikoski-malja, Petra Rousu
25.5.2010 Petra Rousu lähellä naisten osakilpailuvoittoa tiistain sisäisissä

Juniori-ikäisten hienot tulokset jatkuivat tiistaina sisäisessä florettikilpailussa, kun kadetti-ikäinen Petra Rousu haastoi vanhemmat naisharrastajat ja taipui naisten osakilpailuvoiton ottaneelle Katja Västille äärimmäisen tiukasti luvuin 14 - 15. Tätä ennen Petra kiri tilanteen tasoihin tappioasemasta 6 - 13, mutta kiri ei aivan riittänyt voittoon asti. Kokonaiskilpailussa Katja oli viides ja Petra kuudes. Katja siirtyi samalla Merikoski-maljan naisten florettisarjassa kärkeen ohi tämänkertaisesta kilpailusta pois olleen Helea Tokolan.

Kokonaiskilpailun voiton vei seuran valmennuspäällikkö Teemu Tokola, joka ei tällä kertaa jättänyt yhtään ottelua arvailujen varaan, vaan vei välierässä Teemu Korhosta 15 - 5 ja finaalissa Juha Lumijärveä 15 - 4. Pronssiottelussa Lauri Hirvelä puolestaan voitti Teemu Korhosen. Teemu Tokola on nyt voittanut kaikki kolme tämän kevään sisäistä florettikilpailua, ja johtaa sarjaa selvällä erolla: "Viime kesän Unkarin leirin ja talven kansainvälisten kilpailujen jäljiltä minulle on tullut reilusti varmuutta ja oma tyylini florettimiekkailijana selkiintynyt - parin vuoden tasaisen jakson jälkeen on mukava ollut huomata, että kehitystä on taas selvästi tapahtunut." Nähtäväksi jää, näkyykö tämä parantunut taso myös Oulun kesäkisoissa parin viikon kuluttua.

Sisäinen florettikilpailu jatkoi maanantain sisäisen kalvan teemaa siinä, että ottelujen määrä nousi korkeaksi miekkailijaa kohden: kymmenhenkinen kilpailu käytiin yhtenä alkueränä ja sen jälkeisessä uloslyönnissä oteltiin kaikki sijat.

  1. Teemu Tokola
  2. Juha Lumijärvi
  3. Lauri Hirvelä
  4. Teemu Korhonen
  5. Katja Västi
  6. Petra Rousu
  7. Anna Leppävuori
  8. Antte Hietaharju
  9. Timo Hirvelä
  10. Tuula Hietaharju


 
Uutista on katsottu 183 kertaa 25.5.2010 jälkeen.

Myös nämä voivat kiinnostaa:



Eli ylläolevilta sivuilta on saavuttu tähän uutiseen

Tähän uutiseen ei ole vielä kirjoitettu kommentteja




 


Kirjoita kommentti tähän uutiseen

HUOM! Viesteihin ei voi lisätä HTML:ää. LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄNILMOITUS PALVELUNTARJOAJALLE


Kommentin otsikko:
Nimesi:_______________
Urho Kaleva Kekkosen lyhenne:(Pahoittelemme hassua kysymystä - tällä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle)
Kommenttisi: